Facebook Like Nasıl Ürün Sattırır?

Sosyal medya sayesinde perakende sektöründeki birçok şirket ürünlerini ve promosyonlarını kitlelere duyurma şansına sahipler. Şirketler, Facebook’un Like ve Share tuşuyla insanların eğilimlerini gösterebilir, Twitter sayesinde son dakika haberleri hakkında kısa bilgi mesajları yayabilir, kısa tanıtımın görsel objelerle birleştiği son dönemin en gözde mecrası Pinterest ile insanları web sayfalarına çekebilir. Peki sanal ortamda bir ürünü sevmenin gerçek hayata nasıl bir etkisi olabilir?

Alışverişe çıktığımızda genellikle başkalarının görüşlerini almak isteriz, ürünler üzerinde binlerce Facebook kullanıcısının anlık görüşünü almak alışveriş yapma konusunda sizi ne kadar etkileyebilir ve ikna edici olabilir? Avrupa‘nın önde gelen moda markalarından biri olan C&A’nın Brezilya mağazası sosyal medyayı kullanarak farkındalık yaratacak bir çalışmada bulunmuş. C&A Facebook sayfasına konan ürünler beğenildiğinde, yani “Like” tuşuna basıldığında, anında Sao Paulo’daki mağazasında bulunan ürünlerin üzerindeki dijital ekrana yansıyor, böylece bir ürün almaya gittiğinizde hangi ürünler ne kadar çok beğenilmiş bunu görebiliyorsunuz. Fashion Like adı verilen bu uygulama sadece kadınlar için satılan paltolar için yapılmış ve konu basında çok ses getirmiş.

Başlangıçta orijinal gibi gözüken bu fikir günün sonunda başarısızlıkla da sonuçlanabilir. Bu uygulama tüketicileri popüler ürünleri almaya yönlendirebilir, insanların Facebook üzerinden daha az beğendikleri ürünlerin stokta kalmasına yol açabilir. Kampanyanın ne kadar başarılı olduğunu bilmiyorum ama online ve offline mecranın birleştirilmesiyle ses getiren orijinal bir çalışma olduğu aşikar. Konuyla ilgili yayınlayan Portekizce video’yu aşağıda görebilirsiniz.

Leave a Comment

shared on wplocker.com