Gençlik ve Sosyal Medya Etkileri

Gençlik ve Sosyal Medyadaki Etkileri

 

Sosyal Medya’nın artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğunun hepimiz farkındayız. Gittikçe daha da artan sosyal medya kullanımı, alışkanlıkları değiştirmeye tüm hızıyla devam ediyor. Üstelik gündelik yaşamla sınırlı kalmayıp etkisini her alanda hissettiriyor. Peki, birkaç yıl önce çoğu kişinin adını bile duymadığı Twitter, Facebook gibi siteler nasıl bu kadar hızlı bir değişime neden olabildi dersiniz?

 

Bu sorunun cevabı, nüfusumuzun büyük bir çoğunluğunu oluşturan gençlikte saklı. Bütün yeni gelişmede olduğu gibi sosyal medya konusunda da yenilikleri en hızlı kabul eden ve hayatına sokanlar, yine gençlerdi. Online platformlar gençler tarafından düşüncelerini, eleştirilerini özgürce ifade edebilmenin en kolay yolu olarak görülüyor. Geçen zamanla birlikte sosyal medya kullanımı her yaştan, her kesimden insanlar arasında artsa da gençler bu mecranın odağında kalmaya devam ediyor.

 

Yapılan araştırmalar, Türkiye’deki genç nüfusun haftada ortalama 50 saatini sosyal medyada geçirdiğini gösteriyor. Bunun yanında Facebook’a haftada en az 6 gün, Twitter’a ise haftada en az 5 gün giriliyor. Tüm bunlar gençlerin sosyal mecralarda ne kadar aktif olduğunu ortaya koyuyor. Sosyal medyada en fazla etkin olanlar gençler olunca, trendleri ve gündemi belirleyen de yine gençlik oluyor.

 

Özellikle markalar için insanlara ulaşmanın en kolay yolu olan sosyal mecralar, gençlerin kontrolü altında şekilleniyor. Gençler arasında Facebook’ta marka sayfalarını takip edenler %49 gibi yüksek bir oranda. Bu da hedef kitlesi gençler olan markalar için çok büyük fırsatlar çıkarıyor, üniversitelere ve gençliğe doğrudan ulaşmayı kolaylaştırıyor. Artık sosyal medya ve diğer online mecralar üzerinden yürütülen faaliyetler, en etkili pazarlama aracı olmuş durumda. Doğrudan gençlerle iletişim kurabilmek ve tek bir paylaşım ile milyonlarca kişiye ulaşabilmek mümkün. Markalar; gençlerin düşüncelerini, bakış açısını, isteklerini öğrenerek bunlara göre hareket edebiliyor.

 

Önümüzdeki günlerde de, odağında gençliğin yer aldığı sosyal medyanın hayatımızı değiştirmeye devam edeceği açıkça görülüyor. Gelecek beklentilerini buna göre şekillendirmek ve gelecek planları yaparken bu değişimin ve gençliğin etkilerini göz önünde bulundurmak çok büyük avantajlar sağlayacak.

Leave a Comment

shared on wplocker.com