Sosyal Medya Hesaplarınızı Kaç Yaşında Birisinin Yönetmesi Gerekir?

Şirketinizin sosyal medya hesaplarını yöneten kişinin yaşıyla alakalı Inc.com ‘da yayınlanan blogda okuldan yeni mezun olmuş genç kişilerin bu hesapları yönetmekte zorlanacağını/beceremeceğini 11 maddede açıklayan Hollis Thomases tezini kendi şirketinin ve kendisinin sosyal medya hesaplarını inceleyerek farklı bir açıdan bakmaya çalıştım. Ufak bir araştırma ile Hollis’in tüm sosyal medya hesaplarına ulaşabilirsiniz. Yaşı sosyal medya hesabı yönetecek kadar olgun olan Hollis Thomases’in notlarını açıklayarak bunlara sırayla bakalım. Bu konuyu irdelerken Thomases’in şirket sosyal medya hesaplarını kendisinin yönettiğini düşünerek esprili bir dille yaklaştım. Buradaki amaç bir çok konuda makalesi olan Hollis Thomases’i konuyla alakalı eleştirmek değil tabiki. Örneklerle bu işi 23 yaşında birinin yapabileceğinin de mümkün olduğunu göstermek.

 

1- Yeterince olgun değiller: 

-Hollis Thomases’in kendisi yeterince yaş olarak olgun. Bireysel twitter hesabında 7200 takipçisi, google plusta ise 5 çevresi, facebook hesabında 540 arkadaşı olan olan Hollis’in paylaşımları sosyal medya kullanıcılarının çok fazla dikkatini çekmediği için olabilir, fazla like ya da retweet almamış. Aynı şekilde şirketinin sosyal medya hesapları ise deyim yerindeyse yerlerde. Olgunluk yaş ile değil, akıl ile olabilecek bir birikimler toplamı değil midir?


2- Kendi sosyal medya hesaplarıyla daha çok ilgilenecekler: 

-Hollis Thomases ‘in bireysel twitter hesabında 7200, şirketinin twitter hesabında 770 takipçisi bulunuyor.

Galiba kendi bireysel hesabıyla daha fazla ilgileniyor.


3- Usul âdâb bilmiyor olabilirler: 

-Bu konuda kendisine hak verebiliyorum. Bazen genç arkadaşlar sosyal medyada olumsuz eleştirilere tepkili cevaplar verebiliyorlar. Ama yaşı kaç olursa olsun sosyal medyada trollerle baş etmek biraz zor ve bazen herkesin sabırlarını zorlayabiliyorlar. Hollis’in böyle bir durumda ‘DM göndererek şikayetinizi iletirseniz yardımcı olacağız.’ dan daha fazla birşey yapabileceğini zannetmiyorum.


4- Arkadaşlarını kontrol edemezsiniz: 

-Sosyal medyada arkadaşları kontrol etmenin yanında akrabaları kontrol etmek daha zordur. Paylaştığınız bir ileti/gönderinin altına ‘Naber len hayırsız, teyzenin de selamı var’ yazabilirler. Arkadaşları kontrol etmek cümlesi bence arkadaşların yardımları ile sosyal medya hesaplarını yaymak olarak kullanılırsa bu dezavantajdan değil fayda olarak görülebilir. Hollis’in sayfalarında da bir çok olumsuz arkadaş gönderisi ya da mention görebilirsiniz.


5- Hiçbir diploma, iş tecrübesinin yerini tutamaz: 

-Tabiki diploma bir çok kapının anahtarıdır ama henüz sosyal medya yöneticiliğinin bir mektebi olmadığı için(ders olarak veriliyor ama burada bir bölümden bahsediyoruz), olsa bile henüz ilk mezunlarını henüz vermediği için şu an alaylı yöneticiler iş yapacaktır. Ayrıca Hollis’in Linkedin hesabından mezuniyetinin Cornell Üniversitesi sosyoloji alanında olduğunu görebilirsiniz. Bu da şu an yaptığı işin diplomasına sahip olduğunu göstermiyor.


6- Sizin işinizi anlamıyor olabilirler: 

-Eğer sizin sosyal medya yöneticiniz sizin içinizden yetişen birisi değilse her halükarda iş konusunu anlamayabilir ama şirket yöneticileri doğru bir yönlendirmeyle bunu aşabilir, sektör hakkında araştırma ile bilgi sahibi de olunabilir. Ama Hollis’in de birçok makalesini, kitabını, pazarlama, iletişim, sosyal medya hakkındaki yazılarının vahiy olarak kendisine inmediğini düşünüyorum.


7- İletişim yetenekleri kritik: 

-Yaptığım işte beni en çok uğraştıran kitle benim iletişim yeteneğimden çok karşı tarafın anlattığım konuları tam olarak idrak edememesinden, konu hakkında hiç bir bilgi sahibi olmamasından kaynaklandığını biliyorum. Her ne kadar iletişim bir sanatsa da, anlattıklarınız karşı tarafın anlayabildiği kadardır. Hollis’in şu an herhangi bir tezini DSİ’deki bir memur çokta rahat anlamayabilir. Ama bu yöneticilerin düzgün, akıcı, temiz ve anlaşılır bir dil kullanması gereklidir. Sonuçta temsil ettiğiniz markadır. Hollis’in iletişim yeteneğini okulunda ya da yaşından aldığı pek düşünmüyorum. Allah vergisi bir yeteneği de olabilir.


8- Espiri bir sanattır: 

-Espri yerinde kullanıldığında bir sanattır. İnsanlar sosyal medyayı sadece komik kedi fotoğrafları için kullanmıyor. Yeri geldiğinde yıkılan bir binadan nasıl bir insan hayatı kurtarıldığına şahit olduk. Hollis’in tüm iletilerinde bir CMYLMZ havası olduğunu ben göremedim.


9- İyi bir sosyal medyacının iyi teknik bilgisi olması gerekir: 

-Bir çok web sayfasında, sosyal medya hesaplarında uygulamak istediğiniz bir tekniği resimli anlatımlarla bile çok rahat bulup uygulayabilirsiniz. Hepimiz Hollis tüm güncellemelerini 1.kaynaktan yani Facebook/Twitter’dan alıp uyguladığını mı düşünüyoruz?


10- Sosyal medya yönetimi bir anda kriz yönetimine dönüşebilir: 

-Böyle bir durumda Hollis’in nasıl bir yönetim sergileyeceğini bilemiyoruz. Ama bu makalesinden sonra şirket sayfalarına bir çok kişi olumsuz gönderiler bırakmış, ama bunların hiçbirine cevap verilmemiş. 41!29?’un bir çok çalışanının genç yaşta olduğunu biliyorum ama geçmişte bunun örneğini gördük ve çok rahat bu kriz süreci yönetebiliyor ve ulaşılması gereken yerleri iyi biliyorlar.


11- Anahtarlar sizde dursun:

-Hesap üst yöneticiliği ve sahipliği siz de olup moderatörlüğü genç yöneticilerde olabilir. Sosyal medyanın bir çok ağında bu özellikleri kullanabiliyorsunuz. Hollis’in de güvendiği ve hesaplarını teslim ettiği birileri mutlaka vardır.

 

Bu konuyla ilgili Batuhan Apaydın’ın yazısını da buradan okuyabilirsiniz.

Konunun çevirisini ise buradan okuyabilirsiniz.

Leave a Comment

shared on wplocker.com