Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal Medya Pazarlama

 

Sosyal medya pazarlama; Facebook, Twitter ve Youtube gibi siteler aracılığıyla WEB’in sosyal yönlerinden faydalanarak insanlara ulaşmayı sağlayan bir pazarlama sürecidir. Geleneksel pazarlama yöntemlerine göre daha fazla kişiye daha kolay şekilde ulaşmayı sağlayan, çok daha fazla kişiselleştirilebilir ve daha dinamik bir yöntemdir.

 

Sosyal medya pazarlaması, firma sitesindeki yazıların sonuna “tweet this”, “like” butonları eklemek kadar basit olabileceği gibi açılacak kampanya bloglarını, Facebook sayfalarını, Twitter hesaplarını, Youtube kanallarını ve viral videoları içeren oldukça karmaşık bir süreç olarak da yürütülebilir.

 

Bloglar geleneksel medyadan sosyal medyaya geçişi sağlayan temel araçlardandır. Firma bloglarında farklı konularda paylaşılan içerikler, oldukça farklı ilgi alanlarına sahip, farklı kültürlerden insanlara ulaşmayı kolaylaştırır. Yürütülen kampanyaları, piyasaya yeni sunulacak ürünleri tanıtmanın yollarından biridir. Beğenilen yazılar okuyucular tarafından paylaşılarak hızlı bir şekilde yayılabilir.

 

Facebook sayfaları ve Twitter hesapları, sosyal medya pazarlaması için oldukça önemlidir ve etkilidir. Sosyal Medya araçları, bir ürünü veya markayı müşteriye sunma konusunda birçok avantaj sağlar. Sosyal ağlar yalnızca pazarlamacının potansiyel müşterilere sesleneceği platformlar olmakla kalmaz, aynı zamanda müşterilerle etkileşimin üst düzeyde olduğu bir ortam oluşturur. Sunulan bir hizmetle ilgili kullanıcı yorumlarına, geri bildirimlere birinci ağızdan ulaşmayı sağlar. Markayla müşteriler arasında köprü kurduğu gibi müşterilerin kendi arasındaki iletişimini de artırır. Ürünle ilgili yapılacak olumlu yorumlar, diğer müşterilere rahatça ulaşır ve müşteri kitlesi üzerinde pozitif etki uyandırır.

 

Günümüzün reklam ve pazarlama dünyasında, sosyal medya pazarlama en hızlı etkiye sahiptir. Sosyal medya, başlı başına bir pazarlama aracı ve tanıtım platformu olmasının yanında diğer mecralar üzerinden yürütülen kampanyalar için de olmazsa olmaz bir destekleyicidir. Sosyal medya pazarlama, müşterilerle en etkili iletişimi sağlamak ve marka bilinirliğini en üst düzeye ulaştırmak için kullanılması gereken ilk yöntem olmuştur.

Leave a Comment

shared on wplocker.com