Viral Marketing

Viral Marketing

 

Geleneksel reklam ve pazarlama faaliyetleri için firmaların ayırması gereken bütçe oldukça yüksektir. Artık sıradanlaşmış olan ve insanlara çekici gelmeyen bu yöntemlerin maliyetli olmalarının yanı sıra, ne derece sonuç verdikleri de ölçülememektedir. Pazarlama konusunda yenilikçi yollara başvurmak, firmalara düşük maliyetlerle başarılı sonuçlar alma imkânını verir.

 

Günümüzün en etkili pazarlama yöntemlerinden biri de viral marketing. Viral pazarlama, online mecralar üzerinden oluşturulan bir reklam öğesinin en fazla sayıda kullanıcıya, mümkün olan en hızlı şekilde ulaşmasını amaçlar. Ulaştırılmaya çalışılan şey bazen bir yazı, bir görsel olabileceği gibi genel tercih video olmasından yanadır.

 

Bir viral kampanya oluşturulurken izlenen süreç, genellikle yaratıcı ve ilgi çekici içeriğe sahip bir video hazırlanması ve bunun el altından sosyal mecralara taşınmasıyla başlar. İnsanların Facebook, Twitter ve Youtube gibi kanallardan paylaşma olasılığı oldukça yüksek olan bu videolar kısa zaman içerisinde milyonlarca insana ulaşabilir. Viral videoların içeriğinde reklamı yapılan firmadan direkt olarak bahsedilmemesi, insanların daha rahat bir şekilde ve çekinmeden videoyu paylaşmasını sağlar. Direkt olarak bir reklam videosu hazırlamak yerine, tanıtımı yapılacak üründen veya markadan dolaylı yollardan bahsedilmesi gerekir. Viral bir videoların daha çok kişiye daha kolay bir şekilde ulaşması, videonun içeriği kadar izlenecek yönteme de bağlıdır.

 

Viral kampanyaların başarıya ulaşması için yüksek sayıda bir kullanıcı, potansiyel müşteri havuzuna, videoda insanların paylaşması için verilecek olan geçerli bir nedene ve etki uyandıracak bir mesaja ihtiyacı vardır.

 

Viral marketing çalışmaları oldukça düşük maliyetlerle ve kısa sürelerde, insanları ürünü veya hizmeti satın almaya yönlendirebilir. Toplumdaki marka algısına katkı sağlamanın ve marka sadakatini oluşturmanın en kolay ve etkili yollarının başında viral marketing geliyor.

Leave a Comment

shared on wplocker.com